poniedziałek, 16 grudnia 2013

Odkrywanie Rumunii cz.3

Zapraszamy do cyklu publikacji i towarzyszącym im fotorelacjom autorstwa Anny Przybycińskiej poświęconych kulturze Rumunii, kraju leżącym na styku chrześcijańskich cywilizacji wschodu i zachodu. 

Miasto kościołów


Przedziwne uczucie towarzyszy człowiekowi, który wszedłszy przez sięgające XIV w. mury wzmocnione basztami do miasta Sybin zatrzymuje się na Dużym rynku. Nie sposób się oprzeć wrażeniu, że miasto bacznie obserwuje przybysza. Te „Oczy Sybinu” to wielopoziomowe jakby „przymrużone” okna umieszczone w spadzistych, wysokich dachach kamienic. To właśnie na strychach kamienic zaradni Sascy osadnicy i założyciele Sybinu w XII r. przechowywali żywność i inne zapasy. Herb miasta: dwa skrzyżowane miecze, trzy pąki nenufarów i korona nawiązują do starych podań, wg których przybyły na te podmokłe ziemie osadnik Saski Herman wbił dwa miecze i osiedlił się. Ponieważ miasto było samodzielne i odpowiadało tylko przed królem, stąd korona.




O tym, jak bardzo ważnym i szybko rozwijającym się miastem był Sybin, świadczą 3 rynki: stary gdzie znajduje się średniowieczna plebania, mały (środkowy) z XV w. i duży XVI-XVII w. Z rynku małego na duży prowadzi przejście z XVI-wieczną wieżą ratuszową (z zegarem), mieszczącą obecnie Muzeum Historyczne. Można z niej podziwiać panoramę starego miasta. W czasie targów w mieście, przesmyk między rynkami był umowną granicą, której nie wolno było przekraczać Cyganom. Z kolei z rynku małego na stary przechodzi się tzw. Mostem kłamców. Jedni twierdzą, że most się załamie, jeśli ktoś na nim skłamie, inni bardziej prozaicznie tłumaczą, że ci, którzy nie dostali się ze swym towarem na rynek mały stali tu zachwalając je i często kłamiąc o ich jakości.




Dlaczego jednak skojarzenie - miasto kościołów? Otóż w niewielkiej odległości od siebie znajdują się tu świątynie trzech głównych wyznań chrześcijańskich. Przy dużym rynku kościół katolicki z podwójnym krzyżem na wieży i zdobnymi freskami w apsydzie. Ewangelicki kościół z XIII-XV wybudowany na miejscu wcześniejszego z XI w., przykryty kolorową dachówką, a obecnie zamknięty na wiele lat do remontu z powodu zniszczeń wywołanych przez wibracje dźwiękowe ogromnych organów. Przed nim szkoła niemiecka i pomnik biskupa saskiego Teutsch’a, reformatora, który wpłynął na rozbudowanie świadomości saskiej. Dalej katedra prawosławna z 1906 r. wzorowana na Hagia Sophia, sfinansowana przez Franca Jozefa i pięknie ozdobiona freskami. W ten sposób możemy zobaczyć całe bogactwo kulturowo-religijne różnych nacji tworzących od wieków to, co dziś nazywamy Transylwanią.

Aby obejrzeć fotorelację kliknij na zdjęcie:
https://plus.google.com/photos/108989962704823378580/albums/5939519894874052865?banner=pwa&authkey=CNiCuca4jZu7zQE

Tekst i zdjęcia Anna Przybycińska

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia z ikoną i Akatystem

8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na zaproszenie Ks. proboszcza Piotra Waleńdzika, Droga Ikony zagościła w Parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Przez cały dzień mogliśmy w sposób szczególny oddawać cześć Matce Bożej w Jej świętym wizerunku w ponad sześćdziesięciu ikonach.  W czasie pomiędzy liturgią mszy świętej, już od 6 rano można było spotkać się z autorami ikon. Był to czas rozmów o ikonie, ale też czas kontemplacji.




W godzinach popołudniowych ks. prof. Michała Janocha odkrył przed licznie zebranymi  słuchaczami, tajemnicę powstania ikony Matki Bożej. Wykład przybliżył nam historię i teologię ikon maryjnych a w szczególności ikony w typie Hodegetrii. Punktem kulminacyjnym uroczystości było nabożeństwo Akatystu pod przewodnictwem ks. prałata Zdzisława Rogozińskiego, ojca duchownego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, który ma prawo celebrować sakramenty i inne nabożeństwa w dwóch obrządkach – rycie łacińskim i  bizantyjskim. Akatyst wykonała schola „Pax et Bonum” pod przewodnictwem ks. Diakona Radosława Pleskota, a dzięki przygotowanym slajdom każdy mógł włączyć się w modlitwę.  Nabożeństwo zakończyło się ucałowaniem krzyża i błogosławieństwem z mirowaniem (namaszczeniem czoła świętym olejkiem). Piękny śpiew, zapach kadzidła i świętego oleju… wieczór był pełen wzruszeń.




Na wystawie zostały zaprezentowane ikony następujących autorów: Ewa Krygiel, Katarzyna Kiraga, Anna Przybycińska, Jacek Cyganek, Joanna Bartnicka, Julia Cyganek, Anna Jaszczyńska, Ewa Kitowska, Marta Oprządek, Krzysztof Mędza,  Maciej Malinowski, Dorota Osiecka, Urszula Żakowska, Anna Filipowska, Katarzyna Kobuszewska, Elżbieta Pachała-Czechowska, Kasia Kaśkiewicz, Ewa Truszkowska, Małgorzata Świątnicka, Bartłomiej Szczygło, Zofia Buczma, Małgorzata Perlińska, Jadwiga Maria Kowalska, Hanna Potrapeluk, Katarzyna Jakubowska, Urszula Klimowicz, Danuta Kosyrz, Halina Orłowska, Magdalena Wilczyńska, Maria Podleśna, Elżbieta Jackowska-Kurek, Elżbieta Dąbroś, Mira Chojnowska, o. Jacek Wróbel SJ




tekst i zdjęcia: Urszula Żakowska

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Adwentowa modlitwa w drodze

DROGA IKONY zaprasza na adwentową wędrówkę z "modlitwą w drodze". Jezuicki serwis modlitewny przygotował codzienne rozważania w formacie audio w oparciu o Pismo święte z zastosowaniem metody angażowania wyobraźni spopularyzowanej przez św. Ignacego Loyolę w Ćwiczeniach Duchownych. Wprowadzenia w modlitwę są do wysłuchania bezpośrednio ze strony http://modlitwawdrodze.pl/home/ lub do pobrania w formie plików mp3 ze strony lub przez specjalnie dedykowane do tego aplikacje na urządzenia przenośne z systemem Android i iOS.

10 minut dziennie na rozbudzenie Twojej osobistej modlitwy.


http://modlitwawdrodze.pl/home/


niedziela, 1 grudnia 2013

Wystawa ikon maryjnych i modlitwa Akatystem

Już dziś zapraszamy na jednodniową wystawę ikon maryjnych z modlitwą Akatystu do Matki Bożej, która odbędzie się w drugą niedzielę Adwentu, 8 grudnia 2013 r. w kościele pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim w Warszawie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład ks. prof. Michała Janochy poświęcony teologii i symbolice ikony Matki Bożej Hodogetrii.

Ikony twórców zebranych wokół pracowni Droga Ikony w tematyce maryjnej będzie można oglądać przez cały dzień, tj. począwszy od zakończenia mszy św. o godz. 6.30 do godz. 20.00

o godz. 16.30 odbędzie się wykład ks. prof. Michała Janochy 
o godz. 17.15 rozpocznie się modlitwa Akatystem ku czci Bogarodzicy z udziałem scholi "Pax et Bonum".



Serdecznie zapraszamy!