Zapraszamy do mini cyklu foto-reportażowego Anny Przybycińskiej
"Blaski Bułgarii", w którym autorka poprowadzi nas przez jej miejsca
sakralne i piękne zakątki natury.
Czarna Madonna
W Europie znajdziemy wiele rzeźb noszących miano Czarnej Madonny, ale zaledwie trzy ikony są tak nazywane: Ikona Matki Bożej Częstochowskiej, ikona z greckiej wyspy Kithira oraz ikona Matki Bożej z kościoła Wniebowzięcia Matki Bożej w Nesebyrze. Kościół, w którym jest prezentowana ikona Nesebyrska został wybudowany w XIX wieku, a jego miejsce miała wskazać sama ikona, która ukazała się bawiącym dzieciom się na drzewie.
Ikona powstała w XIII wieku w stylu bizantyjskim i wg lokalnej legendy pochodzi z góry Atos. Przedstawia ona Matkę Bożą z Dzieciątkiem w typie Hodegetria. Większość ikony zasłania ozdobna ryza. Nie dziwi to, skoro ikona słynie cudami i ratowała miasto i jego mieszkańców w ciągu burzliwej historii.
Miasto zostało założone na półwyspie w VII w. p.n.e. przez Traków i nosiło nazwę Mesembria (Melsambria - miasto (króla) Melsa). Wielokrotnie podbijana, podupadała lub rozkwitała dzięki rozwojowi handlu i rzemiosła. Lokalna arystokracja ufundowała 40 kościołów, co jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiar półwyspu 850 na 350 metrów jest prawdziwym ewenementem. Kościoły, nie koniecznie dużych rozmiarów, mają pięknie zdobione kolorowym kamieniem, cegłą i ceramiką ściany zewnętrzne oraz freski we wnętrzach.
Nie wszystkie zachowały się do naszych czasów, ale nawet ruiny robią wrażenie. Szczególnie piękne są: kościół św. Stefana z freskiem sądu ostatecznego na ścianie wejściowej (XI w.) i bogatym wystrojem wnętrza oraz kościół Zbawiciela – malutki (niecałe 12x6 m), prosty kościółek z XVII w. ozdobiony freskami wewnątrz. Warto przyjrzeć się również świeckiej zabudowie. Tradycyjnie domy posiadają dwa poziomy: kamienny parter i drewniane pierwsze piętro. Z kamienia również powstały dobrze zachowane mury obronne. Poszczególne, różniące się użytym materiałem (kamień polny, ciosany, cegła) i wiekiem warstwy dopełniają historię tego obronnego miasta.
Aby obejrzeć fotorelację kliknij na zdjęcie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.