Zapraszamy do mini cyklu foto-reportażowego Anny Przybycińskiej
"Blaski Bułgarii", w którym autorka poprowadzi nas przez jej miejsca
sakralne i piękne zakątki natury.
Bułgarski Jan Chrzciciel
Kolejny półwysep w Bułgarii i mamy kolejne historyczne miasto – Sozopol (historyczna grecka Apolonia). I tym razem od lądu oddziela je wysoki kamienny mur rozbudowywany w kolejnych wiekach przez mieszkańców. Tuż obok lokalnego muzeum można oglądać kamienne kotwice – kanciasto ciosane kamienie z otworami na liny. Zabudowa Sozopolu przypomina Nesebyr. Dwupoziomowe kamienno-drewniane domy, urokliwe kościółki (np. wbudowany w zbocze kościół Matki Bożej z pięknie rzeźbioną konstrukcją ikonostasu), przeplatają się z ruinami starych budowli.
W cerkwi św. Cyryla i Metodego znajdują się niezwykłe relikwie. W czasie prac archeologicznych na pobliskiej wyspie św. Jana w zespole klasztornym, którego początki sięgają V w., znaleziono w 2010 roku niewielki sarkofag z kośćmi ręki i głowy. Obok sarkofagu zachowała się skrzynka z inskrypcją wskazującą na św. Jana Chrzciciela. Badania naukowe potwierdziły, że kości pochodzą z I w. n.e. z Bliskiego Wschodu. Uznano je za relikwie św. Jana Chrzciciela i udostępniono do kultu wiernych.
Pobliskie główne miasto – Burgas (greckie Pirgos) - to znany ośrodek miejski i przemysłowy, oraz miejsce przejazdowe dla osób udających się na wypoczynek do nadmorskich kurortów np. Słonecznego Brzegu. Znajduje się tu m.in. kościół katolicki, w którym pracują polscy kapłani oraz kościół ormiański z pomnikiem upamiętniającym ludobójstwo Ormian, którego setna rocznica jest obchodzona w bieżącym roku. Z kolei w parku, nad brzegiem morza stoi pomnik Adama Mickiewicza, który mieszkał tu przez kilka miesięcy w 1855 roku.
Tekst i zdjęcia Anna Przybycińska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.