sobota, 20 lutego 2016

Zakończenie jesiennego semestru w Poznaniu

W lutym 2016 roku w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu zakończyły się warsztaty ikonopisania 1 i 2 stopnia w tematach "Oblicze Chrystusa" oraz "Bogurodzica". W każdej z grup uczestniczyło 16 kursantów, którzy w trybie spotkań cotygodniowych poznawali i pogłębiali swoje umiejętności pracy w technice temperowej oraz uczyli się posługiwać ikonopisaniem jako formą modlitwy. Zajęcia prowadził o. Jacek Wróbel SJ.

Szczegóły dotyczące funkcjonowania Pracowni poznańskiej dostępne są na stronie Galerii U Jezuitów.


Grupa warsztatowa 1-stopnia

Grupa warsztatowa 2-stopnia

Fotorelacje z warsztatów poznańskich znajdują się w galerii na profilu na fb:
relacja z warsztatów 1-stopnia
relacja z warsztatów 2-stopnia


poniedziałek, 8 lutego 2016

Otwarcie semestru wiosennego '2016

W obu naszych pracowniach, w Warszawie i Poznaniu, otwarte zostały zapisy do udziału w warsztatach w semestrze wiosennym 2016, rozpoczynającym się od 1 marca. W poszczególnych pracowniach proponujemy następujące zajęcia:

 Pracownia przy parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów):

    Warsztaty ikonopisania 1-stopnia: Oblicze Chrystusa "Mandylion"
    Kurs rysunku ikonograficznego 2-stopnia  (nowe!)
    Warsztaty pozłotnicze w technice na pulment (ornament) - kurs 2-stopnia
    Warsztaty pozłotnicze w technice na pulment (ornament rzeźbiony) - kurs 3-stopnia


Pracownia Działań Twórczych przy Centrum Integracji Kulturalnej - Galeria U JEZUITÓW, ul. Dominikańska 8 w Poznaniu: 

    Warsztaty ikonopisania 1-st: Oblicze Chrystusa - ikona w typie Pantokrator
    Warsztaty ikonopisania 2-st: Bogurodzica - ikona w typie Hodegetria lub Eleusa
    Warsztaty kaligrafii: Copperplate - pismo angielskie, cz. 1 - minuskuła 
    Warsztaty pozłotnicze 1-stopnia: techniki mikstionowe i pulmentowe
    Kurs rysunku klasycznego: "Piękno ukryte w rzeczywistości" - rysunek figuratywny


Szczegóły wszystkich warsztatów podane są w zakładce Propozycje.


niedziela, 7 lutego 2016

Blaski Bułgarii cz.9

Zapraszamy do ostatniego odcinka mini cyklu foto-reportażowego Anny Przybycińskiej "Blaski Bułgarii",  w którym autorka poprowadzi nas przez jej miejsca sakralne i piękne zakątki natury.


Święty mnich


Pisząc ikony na pewno spotkaliśmy przedstawienia św. Jana (Iwana) Rilskiego. Ten najbardziej chyba znany bułgarski pustelnik żył w X wieku. Opuściwszy klasztor osiadł samotnie w górach. Z czasem wokół Jana zaczęli się gromadzić uczniowie i powstał klasztor. Obecne położenie klasztoru, odległe o ok. 4 km od pierwotnego, sięga roku 1335, gdy feudalny władca Chrelio wybudował wieżę obronną z kaplicą na szczycie oraz niewielką cerkiew. Na jej miejscu w latach 1834-37 wybudowano okazałą świątynię bogato udekorowaną freskami przez znanych ikonografów m.in. Dymitra i Zacharego Zografów. Z tego okresu pochodzą również otaczające kościół zabudowania klasztorne, w których można zobaczyć m.in. zbiór ikon, przedmioty kultu religijnego oraz cele mnichów.


Klasztor Rilski pełnił ważną rolę w okresie panowania tureckiego. Był ważnym ośrodkiem duchowym i piśmienniczym, przez co również narażonym na liczne ataki i zniszczenia. Do dziś pozostaje symbolem oporu i odrodzenia narodowego. Doczesne szczątki świętego założyciela spoczywają przy głównym ikonostasie kościoła i są odsłaniane do adoracji przez licznie przybywających tu wiernych.

 
Pięknie odnowiony kompleks klasztorny zachwyca zdobieniami. Ściany zabudowań pomalowano w proste wzory biało – czarno - czerwonymi farbami. Natomiast podcienia świątyni bogato udekorowano obrazami z Apokalipsy św. Jana. Jak wielkiej wyobraźni było trzeba dla stworzenia tych wspaniałych ikon! Niczego podobnego jeszcze nie widziałam.


Aby obejrzeć fotorelację kliknij na zdjęcia: 

https://picasaweb.google.com/108989962704823378580/B9BoyanaRila# 

 

Tekst i zdjęcia Anna Przybycińska

piątek, 5 lutego 2016

"Bogurodzica" - relacja z warsztatów plenerowych

W Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie Falenicy, od 25 do 31 stycznia 2016 r. miały miejsce warsztaty ikonopisania w temacie "Bogurodzica". Wzięło w nich udział 15 uczestników. Warsztaty prowadzili o.Jacek Wróbel SJ i Joanna Zabagło.


Dzielimy się osobistą relacją jednej z Uczestniczek:

Warsztaty ikonopisania 2 - st. u samego założyciela Drogi Ikony o. Jacka budziły nadzieję, niemałe emocje duchowego wsparcia, uczenie się u mistrza.

Rytm zajęć wzmacniały ramiona liturgii, modlitwy, wykłady o. Jacka, mądre korekty o. Jacka i Joanny. Życzliwość w grupie, smaczne posiłki, widok drzew, serdeczne uśmiechy na twarzach okraszały wysiłek. W centrum zmagań z pracą były oczekiwania, że powstaną dobre ikony, a radość tworzenia dodawała energii.

Osoby piszące ikony w zespole przypominają siewców ziaren, w których zakodowany jest urodzajny wzrost, poprzez osobisty wkład, korekty prowadzących, wzajemne wsparcie.To się objawiało na prezentacji ikon uczestników podczas ostatniej Mszy Świętej. Oczy zaiskrzyły łzami, bo wszystkie ikony były urzekające z piętnem osobowości osób, które je napisały.


Nasza praca, wysiłek o. Jacka i współprowadzącej Joanny zaświeciły w tych ikonach. Zdawało się słyszeć w Kaplicy trzepot skrzydeł naszych aniołów. Cieszyły promienie słońca w igliwiu sosen za oknami, na korze pni, na białych gałęziach brzóz.
Uściski na pożegnanie wyrażały więcej niż słowa.

Bogu niech będą dzięki za to co zostało w naszych sercach. (Zosia)

Aby obejrzeć fotorelację kliknij na zdjęcia: 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.742039809228821.1073741874.196091590490315&type=3