piątek, 28 października 2016

Relacja z wystawy w Poznaniu

W dniach od 1 do 9 października 2016 r. w Pracowni Działań Twórczych przy Galerii U Jezuitów w Poznaniu została zorganizowana wystawa ikon współczesnych pt. "Idźcie i głoście Ewangelię".


Zaprezentowane ikony to prace uczestników warsztatów prowadzonych w ramach Drogi Ikony w Warszawie oraz Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu. Wystawa przyciągnęła zarówno osoby zainteresowane zgłębieniem tematu ikon jak i te, które z ikoną zetknęły się po raz pierwszy. Wszystkich zaskoczyła uroda i różnorodność prac, a także atmosfera sacrum bijąca od ikon.


Osoby zwiedzające podzieliły się na dociekliwe, czego doświadczyli niektórzy dyżurujący i kontemplujące, ceniące przeżywanie duchowej rzeczywistości samotnie. Wystawę zaszczycił swoją obecnością ks. bp Damian Bryl, którego oprowadził po wystawie o. Jacek. Trzeba przyznać, że ks. bp zdecydowanie zalicza się do osób dociekliwych i - co nie może dziwić - zauroczonych prezentowanymi pracami.


Wbrew obawom niektórych ikonopisów z Poznania, prace z nowo powstałego środowiska PDT nie odbiegały urodą i kunsztem wykonania od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek z Warszawy, co było widać w zachwyconych oczach zwiedzających. Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie jeszcze bogatszy w doświadczenie piękna ikony, czego wszystkim życzymy.



Teks: Beata Przebitkowska
Foto: Jacek Wróbel SJ

środa, 12 października 2016

Wystawa "Idźcie i głoście Ewagelię" w Warszawie

„Idźcie i głoście Ewangelię” to tytuł wystawy ikon współczesnych, która zagości w podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w dniach 15-23 października 2016. Projekt realizowany jest przez twórców, którzy swoim malarstwem ikonograficznych włączają się w obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Wystawa prezentuje ponad 80 ikon powstałych w Pracowni "Droga Ikony" w Warszawie oraz w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu.




Zaprezentowane na wystawie ikony są efektem kilkuletniej pracy twórców, którzy pragną podzielić się swoją wiarą i przekazać ją innym poprzez zapisane na desce Słowo Boże. Nawiązują w ten sposób do starej tradycji pisania ikon, zachowanej i doskonalonej w Kościołach Wschodnich, utrzymanej w kanonie ikonograficznym oraz opartej na dawnych technikach – temperze żółtkowej i złoceniach. Prezentowane ikony to święte oblicza Chrystusa, Matki Bożej i Świętych Pańskich oraz wydarzenia znane nam zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu. Ukazane na desce i oświetlone złotem przyciągają naszą uwagę, odsłaniając ukrytą w symbolach prawdę o Bogu, który stał się Człowiekiem dla naszego zbawienia. Przyjdźcie i zobaczcie.

Podziemia Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, ul. Świętojańska 10
Wernisaż 15 października 2016 (sobota)
16.00 - Msza święta
17.00 - otwarcie wystawy

Wystawa czynna 16-23 października:
wtorek - piątek w godz. 15:00-20:00
sobota - niedziela w godz. 9:00-21:00