czwartek, 19 września 2024

Nowycykl wykładów na rok 2024/2025

Serdecznie zapraszamy na kolejny roczny cykl wykładów poświęconych ikonie mający na celu pogłębienie naszej wiedzy o malarstwie ikonowym, sztuce, tradycji i duchowości chrześcijańskiej.


Wykłady zaprezentuje Igor Wieremiejuk, filozof, absolwent Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. 

Zapraszamy w piątki w godzinach 18:00-19.30 

1. Ikonografia Zwiastowania                                    27 września 2024
2. Ikonografia Narodzenia Chrystusa                       25 października 2024
3. Ikonografia Ofiarowania Pańskiego                     29 listopada 2024                     
4. Ikonografia Chrztu Pańskiego                              13 grudnia 2024             
5. Ikonografia Ukrzyżowania                                    31 stycznia 2025
6. Ikonografia Zmartwychwstania                            28 luty 2025
7. Ikonografia Wniebowstąpienia                             28 marca 2025
8. Ikonografia Zesłania Ducha Świętego                  25 kwietnia 2025
9. Ikonografia Paruzji (Sądu Ostatecznego)             23 maja 2025
10. Ikonografia Trójcy Świętej                                 13 czerwca 2025


Zapraszamy na wykłady do kaplicy św. Judy Tadeusza w Domu Parafialnym przy parafii Św. Szczepana w Warszawie, ul. Św. Szczepana 1.

Aby pokryć koszty organizacji wykładów, uczestnicy będą proszeni każdorazowo o złożenie dobrowolnej ofiary (uprasza się, aby nie mniej niż 20 zł za wykład) - na miejscu lub w pracowni.

Zgłoszenia prosimy przesyłać e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

środa, 11 września 2024

XI Plener Ikonopisarski w Czerwińsku zakończony

Sierpniowy plener Drogi Ikony w klasztorze ojców salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą przeszedł do historii, ale w naszych wspomnieniach i w sercach pozostanie zapewne na długo. Poza zwykłym programem odmierzanym codzienną wspólną modlitwą, pracą nad ikonami oraz posiłkami działo się dużo i intensywnie.

Wiele „atrakcji” zapewnił nam nieoceniony ksiądz Jan, który co roku dzieli się z nami nową wiedzą na temat historii sanktuarium, bowiem ukształtowany przez ponad 800 lat zespół klasztorny jest nie tylko Pomnikiem Historii, ale skrywa jeszcze wiele tajemnic. Tym razem ksiądz Jan oprowadził nas osobiście po bazylice, opowiedział m.in. o romańskim portalu, polichromiach, gotyckich sklepieniach, książętach i królach, którzy odwiedzali przed wiekami sanktuarium, a na koniec zaintrygował nas historią średniowiecznej kołatki w kształcie głowy lwa, która zaginęła bezpowrotnie w pierwszych dniach drugiej wojny światowej. Następnie zorganizował nam spotkanie z panią Alicją Czarnecką-Suls, autorką książki pt. „Dziewięć kołatek Troya”, która wyjaśniła nam okoliczności jej zaginięcia i opowiedziała jak ten gotycki artefakt zainspirował ją do napisania książki. Bardzo sympatyczne spotkanie z Autorką zakończyło się oczywiście autografami i czytaniem powieści. 




Kolejną atrakcją był wieczorny ponad godzinny koncert organowy w bazylice w wykonaniu księdza Andrzeja, który pojawił się kilka dni wcześniej w Czerwińsku i sprawdzał możliwości instrumentu. Dodatkowa niezapomniana uczta dla ducha. Ponadto, niektórzy z nas mieli okazję wdrapać się pod samo sklepienie prezbiterium i w towarzystwie miłych pań konserwatorek podziwiać z bliska freski. Na koniec było jeszcze wspólne nocne oglądanie spadających Perseidów, w którym towarzyszył nam nowy ksiądz proboszcz.




Oprócz wymienionych atrakcji mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystości liturgicznej wprowadzenia nowo mianowanego proboszcza do parafii czerwińskiej, bowiem od 1 sierpnia 2024 roku urząd proboszcza i kustosza sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku objął salezjanin, ks. Dariusz Matuszyński SDB. Z tej okazji Droga Ikony podarowała nowemu proboszczowi ikonę Chrystusa Pantokratora (Synajczyka) wraz z życzeniami błogosławieństwa Bożego i zapewnieniem o modlitwie. Podobnie jak co roku, włączyliśmy się w parafialną procesję różańcową ulicami Czerwińska w wigilię Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a w dniu świątecznym zorganizowaliśmy wystawę naszych prac w kaplicy klasztornej Matki Bożej Ostrobramskiej. Podczas pleneru w sposób duchowy byliśmy także pielgrzymami na Jasną Górę, za sprawą naszej wspólnej codziennej lektury, towarzysząc prawdziwym pielgrzymom w rozważaniach nt. liturgii mszy świętej.




Oddajmy głos uczestniczkom pleneru:

Udział w XI Plenerze Droga Ikony był dla mnie niezwykłym doświadczeniem duchowym, artystycznym i wspólnotowym. Wpierw spotkanie z miejscem: czerwińskim Sanktuarium i klasztorem, które zapraszają nas do ciszy, medytacji i radosnego przeżywania relacji z Bogiem i ludźmi. Zaś pisanie ikon (z wielką, życzliwą opieką i pomocą Uli i Joli) było doświadczeniem pogłębionej modlitwy. Był to czas, którego każdy element wpływał na moją wewnętrzną harmonię. Ważną częścią pleneru byli uczestnicy skupieni na swoich ikonach, obecni na codziennych mszach św. ale także radośni przy wspólnych posiłkach, czy nocnym oglądaniu spadających gwiazd. A przyroda otaczająca Czerwińsk wprost zachwyca. Szczególnie klasztorny ogród i łagodnie płynąca Wisła. Sanktuarium ponownie uświadamia jak wielkie i ważne chwile polskiej historii związane są od wieków z opieką Matki Bożej. Dziękuję, że mogłam być częścią wspólnoty XI Pleneru Droga Ikony. Do zobaczenia. [Emilia]

Czerwińsk nad Wisłą. Klasztor. Modlitwa. Ikony. Bliżej Pana Boga. Blisko ludzi. Spokój. Dobro. Piękno. Natura. Czas na spotkanie z Bogiem i sobą. Porządkowanie porządków. A gdyby koniecznie chcieć podsumować jednym zdaniem ten kilkudniowy wyjazd na Mazowsze, to powiem, że to był czas niezapomniany na resztę życia i ogromnie ważny. Dziękuję Panu Bogu za tę możliwość i postawienie mi na drodze życia Drogi Ikony, najlepszego z możliwych przystanków. [Katarzyna] 

Dziękuję Wam ogromnie za tegoroczny plener w Czerwińsku. Było twórczo i relaksująco, refleksyjnie i wesoło; w bliskości z Bogiem i Jego Świętymi, w bliskości z fantastycznymi ludźmi, z pięknem natury i imponującą historią, ale też w bliskości z samym sobą. Wróciłam zainspirowana do ikonopisania, oby tej inspiracji starczyło na dłużej. [Iwona] 

Cudowne miejsce. Wszechobecna życzliwość. Jedno wielkie DZIĘKUJĘ. [Magdalena] 




Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę oraz szczególnie ojcu Zbyszkowi za duchową opiekę. Bogu dzięki i do zobaczenia za rok w Czerwińsku.

Jola i Ula

Fotki od uczestników