DROGA IKONY realizuje swoje warsztaty w trzech pracowniach mieszczących się: w Warszawie na Mokotowie i na Pradze oraz w Poznaniu a także tygodniowe sesje warsztatowe w Domu Rekolekcyjnym oo.Jezuitów w Kaliszu oraz w Szkole Drzewnej w Garbatce-Letnisku.
Warsztaty w semestrze 2024/2025
Warsztaty w trybie ZDALNYM z prowadzeniem indywidualnym:
Warsztaty STACJONARNE:
KALISZ
Dom Rekolekcyjny (DFD) oo. Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2:
GARBATKA-LETNISKO
Zespół Szkół Drzewnych, ul. H. Lewandowicz 4:
Toruń
Dom Duszpasterstwa Akademickiego, ul. Piekary 24, Toruń
WARSZAWA-MOKOTÓW
Pracownia przy parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1:
WARSZAWA-PRAGA
Pracownia przy parafii księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12:
POZNAŃ
Pracownia Działań Twórczych przy Galerii U JEZUITÓW, ul. Dominikańska 10:
CZERWIŃSK N./ WISŁĄ
Klasztor Ojców Salezjanów :
...
"Pracownie ikonopisania" - warsztaty pracy indywidualnej
Osoby, które ukończyły kurs ikonopisania 1-stopnia (jest to warunek konieczny) zapraszamy także do skorzystania z zajęć typu "pracownia", polegających na pracy indywidualnej pod opieką prowadzącego, służących podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności zdobytych na kursach podstawowych oraz warsztatach tematycznych. Możliwe jest uczestniczenie w następujących "pracowniach":
a) WARSZAWA-MOKOTÓW: przy parafii św. Szczepana, ul. Szczepana 1:
w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek
2 września 2024)
w środy, g. 10.00 - 13.45 (początek
4 września 2024)
w środy, g. 17.00- 20.45 (początek 4 września 2024)
w czwartki, g. 17.00- 20.45 (początek 5 września 2024)
Zapisy: info.drogaikony@gmail.com
b) WARSZAWA-PRAGA: przy parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12:
w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek 2 września 2024)
we wtorki, g. 10.00 - 13.45 (początek 3 września 2024)
Zapisy: info.drogaikony@gmail.com
c) POZNAŃ: w Pracowni Działań Twórczych, ul. Dominikańska 10:
w poniedziałki, g. 18.00- 21.00 (początek 7 października 2024)
Zapisy:
epifanon@gmail.com
* * *
Oblicze Chrystusa Pantokratora
kurs 1-stopnia w trybie ZDALNYM
14 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line
(możliwe także konsultacje bezpośrednie)
Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 1. stopnia w temacie Oblicza Chrystusa Pantokratora, wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Zajęcia prowadzone są indywidualnie w trybie zdalnym *.
Celem kursu jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.
Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie, ale chcących uporządkować dotychczas nabytą wiedzę warsztatową. Owocem zdalnego kursu będzie wykonanie przez uczestnika ikony Oblicza Chrystusa - w ujęciu popiersia, w technice tempery chudej, na gruntowanym podobraziu drewnianym o wym. 26x35 cm.
*Zajęcia można rozpocząć w dowolnym momencie. Polegają one na tym, że uczestnik otrzymuje linki do pobrania filmów instruktażowych (długości poszczególnych filmów od 40 do 80 min., w formacie MP4 do odtworzenia na komputerze, tablecie lub smartfonie). Każdy z 14 filmów dotyczy określonego etapu pracy nad ikoną. Efekty swoich działań malarskich uczestnik może konsultować poprzez przesłanie e-mailem zdjęcia swojej ikony w celu otrzymania korekty. Istnieje również możliwość konsultacji osobistej w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu.
Zobacz skrót filmów instruktażowych kursu zdalnego 1-stopnia:
Organizator zapewnia wszystkie materiały warsztatowe.
W ramach opłaty za warsztaty uczestnik otrzyma:
- podstawowy zestaw do malarstwa temperowego (zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
- zagruntowane podobrazie drewniane o wym. 26x35 cm
- wzornik (podlinnik) i materiały teoretyczne
- materiały pozłotnicze (szlagmetal, mikstion akrylowy, szelak - w ilości wymaganej do wykonania pozłoty na ikonie)
Materiały warsztatowe zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost (preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia) po dokonaniu wpłaty.
Koszt uczestnictwa: 1080 zł
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, uczestnik będzie poproszony o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.
Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ
* * *
Matka Boża "Czuła" (Eleusa)
kurs 2-stopnia w trybie ZDALNYM
13 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line
(możliwe także konsultacje bezpośrednie)
Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia w temacie ikony Matki Bożej "Czułej" (Eleusy) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Kurs prowadzony będzie w trybie zdalnym w rytmie indywidualnym każdego uczestnika.
Zajęcia można rozpocząć w każdym momencie. Będą one polegały na tym, że uczestnik otrzyma linki do pobrania filmów instruktażowych (długości jednostki około 1 godz. w formacie MP4 do odtworzenia na komputerze, tablecie lub smartfonie). Każdy film dotyczył będzie określonego etapu pracy nad ikoną. Efekt swojej pracy na danym etapie uczestnicy będą mogli konsultować poprzez przesłanie e-mailem zdjęcia swojej ikony w celu otrzymania korekty. Jest również możliwość przeprowadzenia konsultacji osobistych na miejscu w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu.
Zobacz skrót filmów instruktażowych kursu zdalnego 2-stopnia:
Warsztaty 2-stopnia przeznaczone są dla osób, które ukończyły kurs 1-stopnia (czyli kurs podstawowy) prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisania nabytą w innych ośrodkach.
Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu malarskiego * z kursu 1-stopnia.
(* Podstawowy zestaw do malarstwa temperowego można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
W ramach opłaty za warsztaty każdy uczestnik otrzyma następujące materiały:
- zagruntowane podobrazie o wym. 26x35 cm
- wzorniki (podlinnik oraz 3 kolorowe wydruki)
- materiały pozłotnicze (szlagmetal, mikstion akrylowy, szelak - w ilości wymaganej do wykonania pozłoty na ikonie)
Materiały warsztatowe zostaną wysłane przesyłką kurierską (DPD) lub paczkomatem inPost (preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia) po dokonaniu wpłaty.
Koszt uczestnictwa: 880 zł
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.
Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ
ikona Jezusa Miłosiernego
warsztaty w trybie ZDALNYM
15 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line
prowadzenie indywidualne
Zapraszamy na warsztaty z ikoną Jezusa Miłosiernego
Ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz. 47).
Obraz Jezusa Miłosiernego powstał z woli samego Jezusa. Wraz z rozpowszechnieniem się orędzia o Bożym Miłosierdziu, które zostało przekazane przez siostrę Faustynę, wizerunek ten szybko stał się jednym z najpopularniejszych i otaczanych kultem obrazów Chrystusa w Kościele Katolickim. Malowanie obrazu Jezusa Miłosiernego nie tylko może pomóc na nowo, osobiście odkryć prawdę o Bożym Miłosierdziu ale także będzie realizacją polecenia Jezusa by przez malowanie tego obrazu nieść prawdę o Miłosierdziu innym.
Będziemy pracować w technice tempery jajowej na płaskich podobraziach o wymiarach 26 x 50 cm w oparciu o podlinnik przygotowany przez prowadzącego
Warsztaty obejmą 15 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line na podstawie przesyłanych zdjęć poszczególnych etapów swojej pracy. Filmy instruktażowe zawierać będą wszystkie etapy pracy nad ikoną jak również wyjaśnienie zastosowanych technik malarskich, opis użytych pędzli, pigmentów, etc. Uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do filmów instruktażowych przez 12 miesięcy od rozpoczęcia warsztatów.
Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania.
Materiały warsztatowe - zagruntowane podobrazie i wzorniki - zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost po dokonaniu wpłaty. Preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia.
Koszt uczestnictwa:
930 zł
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.
Warsztaty zdalne poprowadzi: o.Mateusz Orłowski SJ
* * *
ikona Trójcy Świętej
warsztaty w trybie ZDALNYM
rozpoczęcie i tryb indywidualny
16 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line
Zapraszamy na warsztatowe spotkanie z ikoną Trójcy Świętej
Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod drzewami. Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś». Abraham poszedł więc spiesznie do namiotu Sary i rzekł: «Prędko zaczyń ciasto z trzech miar najczystszej mąki i zrób podpłomyki». Potem Abraham podążył do trzody i wybrawszy tłuste i piękne cielę, dał je słudze, aby ten szybko je przyrządził. Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem. Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» - Odpowiedział im: «W tym oto namiocie». Rzekł mu [jeden z nich]: «O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona Sara będzie miała wtedy syna». (Rdz 18, 1-10)
Inspirowana przekazem starotestamentalnym ikona Trójcy Świętej autorstwa Andrieja Rublowa cieszy się w Kościele Katolickim ogromnym uznaniem. Jest uważana zarówno za piękną jak i pełną duchowej głębi. Nie tylko zaprasza w głąb tajemnicy samej Trójcy ale także wyraża ideę jedności człowieka z Bogiem oraz jedność między ludźmi na wzór Trójcy Świętej. Każdy z nas jest zaproszony do włączenia się w relację z Trójcą, to dla nas bowiem zostawione jest wolne miejsce za stołem.
Na warsztatach namalujemy ikonę Trójcy Świętej głównie w oparciu o ikonę Andrieja Rublowa. W trakcie pracy będziemy poznawać także jej historię, symbolikę i teologię.
Będziemy pracować w technice tempery jajowej na płaskich podobraziach o wymiarach 33 x 40 cm w oparciu o podlinnik przygotowany przez prowadzącego
Warsztaty obejmą 16 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line na podstawie przesyłanych zdjęć poszczególnych etapów swojej pracy. Filmy instruktażowe zawierać będą wszystkie etapy pracy nad ikoną jak również wyjaśnienie zastosowanych technik malarskich, opis użytych pędzli, pigmentów, etc. Uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do filmów instruktażowych przez 12 miesięcy od rozpoczęcia warsztatów.
Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2. stopniu ikonopisania.
Materiały warsztatowe - zagruntowane podobrazie i wzorniki - zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost po dokonaniu wpłaty. Preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia.
Koszt uczestnictwa: 930 zł
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.
Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Mateusz Orłowski SJ
* * *
20 - 26 stycznia 2025
Dom Formacji Duchowej w KALISZU
|
Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje. |
Zapraszamy na 6-dniowe warsztatach ikonopisania temacie ikony św. Jana Chrzciciela, zwanego w tradycji wschodniej "Poprzednikiem" (gr. Prodromos). Ikonografia św. Jana Chrzciciela stanowi bogate źródło chrześcijańskiej teologii oraz liturgii, a sama postać św. Jana uważana jest za kluczową w rozumieniu kontynuacji Objawienia i przejścia od Starego do Nowego Testamentu za sprawą wcielenia Syna Bożego.
Na warsztatach podejmiemy pracę nad wariantem frontalnym-półpostaciowym przedstawień św. Jana Chrzciciela, ukazywanego jako Proroka i Zwiastuna (Poprzednika) ogłaszającego przyjście Zbawiciela. Osoby z mniejszym doświadczeniem będą mogły pracować nad przedstawieniem w formie popiersia.
Pracować będziemy na podobraziach o wymiarach 30x40 cm.
Zajęcia przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty ikonopisania 2-stopnia prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.
Do wzięcia udziały warsztatach wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego* (z kursu 1-stopnia).
(* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)
Koszt uczestnictwa: 1800 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym)
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 900 zł na podane w e-mailu konto. Reszta należna za pobyt do uregulowania na miejscu.
Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.
Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 20 stycznia o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 26 stycznia obiadem o godz. 12:30.
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ
* * *
Matka Boża "Czuła"
kurs 2-stopnia
*kurs 2-stopnia "PLUS" - przestawienie pół postaciowe
5 - 11 maja 2024
Dom Formacji Duchowej w Kaliszu
Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje.
Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia, które odbędą się w domu rekolekcyjnym oo. Jezuitów w Kaliszu.
Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Matki Bożej „Eleusa” (Czuła, Współczującaj) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym.
* Osoby, które już wcześniej ukończyły warsztaty 2-stopnia będą mogły realizować program 2-stopień "PLUS", czyli podjąć prace nad ikoną Bogarodzicy w wersji "do pasa", tj. z całą postacią Dzieciątka na podobraziu o wymiarze 30x40 cm.
Zajęcia przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty 1-stopnia (kurs podstawowy) prowadzone przez Prcownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.
Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego* (z kursu 1-stopnia).
(* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)
Koszt uczestnictwa: 1800 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym)
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 900 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.
Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.
Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 5 maja o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 11 maja obiadem o godz. 12:30.
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ
4 - 10 sierpnia 2025
Dom Formacji Duchowej w Kaliszu
Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje.
Zapraszamy na tematyczne warsztaty ikonopisania "Św. Michał Archanioł", które odbędą się w domu rekolekcyjnym oo. Jezuitów w Kaliszu.
Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony św. Michała Archanioła:
- osoby średnio-zaawansowane (które ukończyły kurs 1. stopnia) wykonają ikonę w ujęciu popiersia
- osoby zaawansowane (które ukończyły przynajmniej kurs 2. stopnia) wykonają ikonę w ujęciu pół-postaciowym.
Pracować będziemy w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym o wymiarze 30x40 cm oraz materiały przygotowane przez prowadzącego.
Do wzięcia udziału w warsztatach wymagane jest posiadanie własnego zestawu do malarstwa temperowego* (jak z kursu 1-stopnia).
(* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)
Koszt uczestnictwa: 1800 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym)
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 900 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.
Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.
Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 4 sierpnia o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 10 sierpnia obiadem o godz. 12:30.
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ
Oblicze Chrystusa "Mandylion"
kurs 1-stopnia
oraz kurs 1-stopnia PLUS: "Mandylion z Archaniołami"
7 - 13 lipca 2025
Zespół Szkół Drzewnych w GARBATCE-LETNISKO
Zapraszamy na tygodniowe warsztaty ikonopisania 1-go stopnia wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Będą to zajęcia praktyczne połączone z codzienną modlitwą. Poznamy czym jest ikona jako obraz sakralny, na przykładzie przedstawienia Oblicza Chrystusa ukazanego na "Mandylionie", tj. na chuście.
Celem 7-dniowych zajęć jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.
Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już doświadczenie ikonopisarskie - uczestnicy tacy zrealizują program warsztatów w wersji "PLUS", tj. podejmą pracę nad wizerunkiem "Mandylionu" z Archaniołami trzymającymi chustę. Chęć udziału w warsztatach w wersji "PLUS" proszę zaznaczyć w zgłoszeniu.
Owocem tygodniowego kursu będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Oblicza Chrystusa w technice tempery chudej na gruntowanym podobraziu drewnianym o wymiarze 30x35 cm - lub 30x40 cm w wersji "PLUS".
Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały warsztatowe.
Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)
Koszt uczestnictwa: 1970 zł (obejmuje udział w kursie oraz zakwaterowanie w internacie szkolnym z wyżywieniem)
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 1100 zł na podane w e-mailu konto. Reszta należna za pobyt do uregulowania na miejscu.
Warsztaty odbędą się w ośrodku
Zespołu Szkół Drzewnych w Garbatce-Letnisko, ul. H. Lewandowicz 4; 26-930 Garbatka Letnisko.
Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 7 lipca o godz. 14:00 i zakończą w niedzielę 14 lipca obiadem o godz. 12:30.
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ
Matka Boża "Eleusa"
kurs 1. i 2. stopnia
listopad 2024 - styczeń 2025
Dom Duszpasterstwa Akademickiego, ul. Piekary 24, Toruń
piątek, 17.00-21.00; sobota, 9.00-17.00
(początek 22 listopada 2024 r.)
Zapraszamy na warsztaty ikonopisania w temacie ikony Bogurodzicy, w klasycznej technice tempery chudej na gruntowanych podobraziach drewnianych. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą. Każdy uczestnik w ramach zajęć wykona jedną ikonę: uczestnicy początkujący (1-stopnia) będą pracować nad przedstawieniem Matki Bożej z dzieciątkiem w typie Eleusy (Matki Bożej „Czułej”) w ujęciu popiersia; uczestnicy 2.-stopnia nad przedstawieniem w ujęciu półpostaciowym.
W ramach opłaty za kurs, uczestnicy otrzymują, stosownie do stopnia: wzorniki, podobrazie, zestaw malarski (1. stopień) lub uzupełniający zestaw pigmentów (2. stopień) oraz materiały potrzebę do wykonania pozłoty nimbu. Osoby, które brały udział w zeszłorocznych warsztatach proszone są o przyniesienie na zajęcia podstawowy zestaw malarski z kursu 1-stopnia.
Spotkania odbywać się będą w systemie:
piątki w godz. 17:00 - 21:00 i soboty w godz. 9:00- 17:00 (z godzinną przerwą na posiłek)
Kalendarz spotkań: 22- 23 listopada, 6 - 7 grudnia 2024 r., 10 - 11 stycznia, 17- 18 stycznia 2025 r.
Liczba miejsc na warsztatach: 16 (min. 8)
Koszt uczestnictwa:
- dla początkujących (kurs 1. stopnia): 1400 PLN (w cenie zawarty jest podstawowy zestaw malarski)
- dla uczestników 2. stopnia: 1320 PLN (zawiera uzupełniający zestaw pigmentów)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą proszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminu warsztatów z ważnych przyczyn losowych.
Zajęcia odbywać się będą w sali domu Duszpasterstwa Akademickiego, ul. Piekary 24, Toruń.
Warsztaty poprowadzi: Urszula Klimowicz i Jolanta Wroczyńska
* * *
wrzesień - listopad 2024
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątki, w godz. 17:00 - 20:00
soboty, w godz. 9:00 - 16:30
(początek 20 września)
Zapraszamy na tematyczne warsztaty ikonopisania "Święci Archaniołowie". Owocem kursu będzie wykonanie przez każdego z uczestników ikony wybranego przez siebie Archanioła - Michała, Gabriela lub Rafała w ujęciu cało postaciowym na podobraziu o wymiarze 26x50 cm lub w ujęciu "3/4" (Michała lub Gabriela) na podobraziu o wymiarze 30x40 cm (podobrazie wliczone jest w cenę kursu).
Warsztaty przeznaczone są dla osób, które ukończyły kursy ikonopisania 1. i 2. stopnia (czyli cały kurs podstawowy) prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisania nabytą w innych ośrodkach.
Do wzięcia udziału w warsztatach wymagane jest posiadanie własnego zestawu do malarstwa temperowego* (jak z kursu 1-stopnia).
(* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
Kurs obejmuje 4 weekendowe spotkania: piątek 17:00-20:00, sobota 9:00-16:30 (1 godz. prezerwa):
20 - 21 września; 4 - 5 października; 18 - 19 października; 8 - 9 listopada (w sobotę o g. 17:00 Msza z poświęceniem ikon)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Liczba miejsc na warsztatach: 20 (min. 12)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).
Warsztaty poprowadzi: o.Jacek Wróbel SJ
Ikona Chrystusa Pantokratora
kurs 1-stopnia
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
soboty w godz. 9:00 - 17:00
(początek 28 września 2024 r.)
Zapraszamy na semestralny sobotni kurs ikonopisania 1 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą, wprowadzające w duchowy świat ikony.
Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznymi podstawami warsztatu ikonopisarskiego: przygotowaniem farby temperowej wg tradycyjnych metod, elementami pozłotnictwa, i praktyką pisania ikony.
Kurs obejmuje 6 sobót, zajęcia w godzinach 9.00 - 17.00
(z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć)
Kalendarz spotkań: 28 września, 12 października, 26 października, 16 listopada, 30 listopada, 14 grudnia 2024 r.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminu warsztatów z ważnych przyczyn losowych.
Liczba miejsc na warsztatach: 18 (min. 13)
W ramach opłaty uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne materiały do wykonania jednej ikony.
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).
Warsztaty poprowadzi: Urszula Klimowicz i Jolanta Wroczyńska
Elementy pejzażu - draperie - partie cielesne
w malarstwie ikonowym;
oraz absolwenci
październik 2024 - luty 2025
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
soboty w godz. 8:30-12:30
(początek 12 października)
Otwieramy zapisy do grupy sobotniej prowadzonej przez Joannę Piaskowską. Zapraszamy osoby które chcą rozpocząć naukę malarstwa ikonowego i te, które mają już ukończone kursy pejzażu, draperii, ciała w malarstwie ikonowym.
Celem warsztatów jest nauka świadomej kompozycji, rysunku i pracy z kolorem przy opracowywaniu pejzażu, elementów szat, partii cielesnych, półpostaci i całych postaci charakterystycznych dla malarstwa ikonowego.
- „Elementy pejzażu w ikonografii”
Osoby początkujące rozpoczną swoją naukę od:
- prowadzenia pędzlem wszelkiego rodzaju linii, zmieniania grubości linii w kierunku od jej początku do końca oraz w drugą stronę,
- nakładania tempery równą warstwą, w granicach konturu, bez szczelin, zacieków, i nagromadzeń farby i nieregularnych śladów pędzla – poznanie klasycznych technik „odborki” i „zaliwki”,
- przedstawiania równoległościanu w klasycznym rzucie, pozwalającym widzieć jego trzy krawędzie (jako wstęp do opracowania góry i architektury),
- rysowania gór w różnych ujęciach,
- nauka wyświetleń, rytmu i uzyskiwania kształtu przez wyświetlenie na przykładzie dachówek i kopuł, opracowanie prostych elementy architektonicznych i złożonych budowli spotykanych w kompozycjach ikonowych,
- prowadzenia kaligraficznych linii przy okazji malowania roślinności, podporządkowywanie linii ruchowi obserwowanemu w naturze,
- graficznego przedstawiania rytmicznego ruchu fal, przedstawiania takich akwenów jak: morze zamknięte ze wszystkich stron z drobnymi falami, źródło i potok z niego wypływający, wodospad, wiry i woda opływająca wyspy i przylądki, meandrująca rzeka.
- „Draperie w ikonografii”
Osoby, które mają już ukończony kurs pejzażu będą pracować nad draperiami ćwicząc rozwijanie poczucia rytmu i proporcji, pewnej ręki, kaligrafii, myślenia przestrzennego i pojmowania konstrukcji. Ćwiczenia kolorystyczne będą polegały na opracowywaniu fragmentów szat prowadzących do nauki swobodnego „drapowania” materiału za pomocą pędzla: rozciągania, układania fałd, "podwieszania", "podwiewania", narzucania im dowolnego położenia. Po opanowaniu tych umiejętności uczniowie spróbują „układać” tkaninę na sylwetce człowieka, zgodnie z zasadami anatomii i równowagi statycznej i dynamicznej.
- „Partie cielesne w malarstwie ikonowym”
Osobom, które opanowały już poprzednie umiejętności proponujemy kurs partii cielesnych obejmujący naukę rysunku i malowania partii cielesnych na ikonach, czyli stóp i dłoni w różnych ustawieniach, części twarzy, zaczynając od nosa, uszu, ust, oczu poprzez włosy i brody tak, aby w drugiej części kursu samodzielnie malować twarze w różnych ujęciach, np.: en face, en trois quarts, z głową wyprostowaną i pochyloną oraz różnych postaci, np.: twarze kobiece, aniołów, twarz Emmanuela i Pana Jezusa, twarze młodzieńców i starców.
- „Absolwenci trzech poprzednich kursów”
Osoby będą pracować nad półpostaciami i całymi postaciami, w rysunku i w kolorze.
Proszę mieć na uwadze, że oprócz ćwiczeń w czasie zajęć nieodzowna będzie systematyczna, samodzielna praca w domu – tylko pod tym warunkiem można opanować program i osiągnąć zamierzone efekty.
W cenie kursu: (4 sklejki A4 dla osób początkujących), 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów.
Warsztaty obejmą 12 spotkań, które będą odbywać się: w soboty w godz. 8:30 - 12:30 (z przerwą)
Terminy spotkań: 12, 26 października, 16, 23, 30 listopada, 7, 14 grudnia 2024 r., 11,18, 25 stycznia, 1, 8 lutego 2025 r.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminu warsztatów z ważnych przyczyn lub zdarzeń losowych.
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (min 7)
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
W cenie kursu: zestaw pigmentów, 4 sklejki A4, 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Nabór na warsztaty podlega kwalifikacji. O jej wynikach poinformujemy mailowo.
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).
Warsztaty poprowadzi: Joanna Piaskowska
Absolwentka Studiów Arteterapii APS, uczestniczka: w latach 2015 – 2017 kursów organizowanych przez warszawską pracownię Drogi Ikony, w latach 2017-2019 kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Ecclesia w Krakowie, w 2017r. warsztatów Teodourosa Papadoulosa, w 2019r. warsztatów ojca Antoniego Gunina, kursu rysunku u Teodory Bozhikowej, słuchaczka 4 letniego studium ikonograficznego w Atelier św. Eliasza w Warszawie.
* * *
Elementy pejzażu - draperie - partie cielesne
w malarstwie ikonowym;
oraz absolwenci
październik 2024 - luty 2025
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
soboty w godz. 13:00-17:00
(początek 12 października)
Otwieramy zapisy do grupy sobotniej prowadzonej przez Joannę Piaskowską. Zapraszamy osoby które chcą rozpocząć naukę malarstwa ikonowego i te, które mają już ukończone kursy pejzażu, draperii, ciała w malarstwie ikonowym.
Celem warsztatów jest nauka świadomej kompozycji, rysunku i pracy z kolorem przy opracowywaniu pejzażu, elementów szat, partii cielesnych, półpostaci i całych postaci charakterystycznych dla malarstwa ikonowego.
- „Elementy pejzażu w ikonografii”
Osoby początkujące rozpoczną swoją naukę od:
- prowadzenia pędzlem wszelkiego rodzaju linii, zmieniania grubości linii w kierunku od jej początku do końca oraz w drugą stronę,
- nakładania tempery równą warstwą, w granicach konturu, bez szczelin, zacieków, i nagromadzeń farby i nieregularnych śladów pędzla – poznanie klasycznych technik „odborki” i „zaliwki”,
- przedstawiania równoległościanu w klasycznym rzucie, pozwalającym widzieć jego trzy krawędzie (jako wstęp do opracowania góry i architektury),
- rysowania gór w różnych ujęciach,
- nauka wyświetleń, rytmu i uzyskiwania kształtu przez wyświetlenie na przykładzie dachówek i kopuł, opracowanie prostych elementy architektonicznych i złożonych budowli spotykanych w kompozycjach ikonowych,
- prowadzenia kaligraficznych linii przy okazji malowania roślinności, podporządkowywanie linii ruchowi obserwowanemu w naturze,
- graficznego przedstawiania rytmicznego ruchu fal, przedstawiania takich akwenów jak: morze zamknięte ze wszystkich stron z drobnymi falami, źródło i potok z niego wypływający, wodospad, wiry i woda opływająca wyspy i przylądki, meandrująca rzeka.
- „Draperie w ikonografii”
Osoby, które mają już ukończony kurs pejzażu będą pracować nad draperiami ćwicząc rozwijanie poczucia rytmu i proporcji, pewnej ręki, kaligrafii, myślenia przestrzennego i pojmowania konstrukcji. Ćwiczenia kolorystyczne będą polegały na opracowywaniu fragmentów szat prowadzących do nauki swobodnego „drapowania” materiału za pomocą pędzla: rozciągania, układania fałd, "podwieszania", "podwiewania", narzucania im dowolnego położenia. Po opanowaniu tych umiejętności uczniowie spróbują „układać” tkaninę na sylwetce człowieka, zgodnie z zasadami anatomii i równowagi statycznej i dynamicznej.
- „Partie cielesne w malarstwie ikonowym”
Osobom, które opanowały już poprzednie umiejętności proponujemy kurs partii cielesnych obejmujący naukę rysunku i malowania partii cielesnych na ikonach, czyli stóp i dłoni w różnych ustawieniach, części twarzy, zaczynając od nosa, uszu, ust, oczu poprzez włosy i brody tak, aby w drugiej części kursu samodzielnie malować twarze w różnych ujęciach, np.: en face, en trois quarts, z głową wyprostowaną i pochyloną oraz różnych postaci, np.: twarze kobiece, aniołów, twarz Emmanuela i Pana Jezusa, twarze młodzieńców i starców.
- „Absolwenci trzech poprzednich kursów”
Osoby będą pracować nad półpostaciami i całymi postaciami, w rysunku i w kolorze.
Proszę mieć na uwadze, że oprócz ćwiczeń w czasie zajęć nieodzowna będzie systematyczna, samodzielna praca w domu – tylko pod tym warunkiem można opanować program i osiągnąć zamierzone efekty.
W cenie kursu: (4 sklejki A4 dla osób początkujących), 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów.
Warsztaty obejmą 12 spotkań, które będą odbywać się: w soboty w godz. 13:00 - 17:00 (z przerwą)
Terminy spotkań: 12, 26 października, 16, 23, 30 listopada, 7, 14 grudnia 2024 r., 11,18, 25 stycznia, 1, 8 lutego 2025 r.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminu warsztatów z ważnych przyczyn lub zdarzeń losowych.
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (min 7)
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
W cenie kursu: zestaw pigmentów, 4 sklejki A4, 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Nabór na warsztaty podlega kwalifikacji. O jej wynikach poinformujemy mailowo.
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).
Warsztaty poprowadzi: Joanna Piaskowska
Absolwentka Studiów Arteterapii APS, uczestniczka: w latach 2015 – 2017 kursów organizowanych przez warszawską pracownię Drogi Ikony, w latach 2017-2019 kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Ecclesia w Krakowie, w 2017r. warsztatów Teodourosa Papadoulosa, w 2019r. warsztatów ojca Antoniego Gunina, kursu rysunku u Teodory Bozhikowej, słuchaczka 4 letniego studium ikonograficznego w Atelier św. Eliasza w Warszawie.
* * *
Odczytywanie greckich podpisów
na ikonach
11 października i 15 listopada 2024
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątki w godz. 18:00 - 19:30
Zajęcia przeznaczone są dla osób, które mają doświadczenie ikonopisarskie i chcą nauczyć się rozumienia napisów na ikonach bizantyjskich. Po uzyskaniu podstawowej wiedzy, nauczeniu się alfabetu i poznaniu skrótów odczytywanie informacji zawartych na ikonach stanie się całkiem możliwe.
Proponujemy dwie lekcje greki starożytnej po 1,5 godziny:
Lekcja 1: wprowadzenie, alfabet, bizantyński krój liter, znaki diakrytyczne, ligatury.
Lekcja 2: wspólne czytanie i tłumaczenie napisów (skrótów i epitetów) na wybranych ikonach Chrystusa, Bogurodzicy i świętych.
Uczestnicy dostaną skrypty/kserokopie, w sali będzie projektor i tablica. Należy przynieść ze sobą zeszyt/notatnik i długopis.
Po pierwszej lekcji słuchacze mają dwa miesiące na ćwiczenia w domu, aby przygotować się do drugiej lekcji - czytania i tłumaczenia.
Zajęcia odbywać się będą w piątki w godz. 18:00 - 19:30 w dniach: 11 października i 15 listopada 2024 r.
Liczba miejsc na warsztatach: 15 (grupa minimalna 7)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.
Warsztaty poprowadzi: Igor Wieremiejuk - wykładowca, filozof, ikonograf
* * *
"Trójca Święta"
według Andrzeja Rublowa
grudzień 2024 - luty 2025
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek, 16.30-21.30; sobota, 9.00-17.00
(początek 5 grudnia)
„Oczarowałeś nas swoją miłością,
o Boże Słowo bogate w miłosierdzie,
który z miłości do nas, nie zmieniając siebie,
w ciele się ukazałeś i wprowadziłeś nas
w tajemnicę jedynej
troiście jaśniejącej Boskości
Dlatego wielbimy Ciebie”
Decyzją Soboru Stu Rozdziałów, zwołanego w 1551 roku w Moskwie, Trójca Święta – dzieło rosyjskiego mnicha Andreja Rublowa – została uznana za kanoniczne przedstawienie „Boga w Trójcy jedynego”. Wedle zaleceń biskupów na kompozycji Rublowa powinni wzorować się wszyscy ikonografowie podejmujący temat Świętej Trójcy. Ukazana przez malarza scena oparta jest na historii biblijnej zawartej w XVIII rozdziale Księgi Rodzaju: w miejscowości Mamre, pod dębem, Abrahama i jego żonę Sarę nawiedziło trzech aniołów, którzy przepowiedzieli, że Sara urodzi pierworodnego syna. Interpretatorzy Pisma Świętego uznali, że pod postacią trzech aniołów kryje się Trójca Święta. Rublow zmierzył się więc z jednym z najtrudniejszych dogmatów wiary chrześcijańskiej – przekonaniem o tym, że Bóg, pozostając jednością, istnieje jako trzy równe Osoby Boskie: Ojciec i Syn i Duch Święty.
Przez decyzje, jakie zapadły na Soborze Stu Rozdziałów, Trójca Święta Rublowa zyskała status ikony wzorcowej tak pod względem ikonograficznym, jak i formalnym. Legenda doskonałego ikonografa i uznanie napisanej przez niego ikony za najdoskonalszą wizualizację dogmatu Trójjedyności Boga zapewniły "Trójcy Świętej" wyjątkową pozycję zarówno w historii sztuki, jak i w kulturze popularnej. Ikona Rublowa jest do dziś najbardziej rozpoznawalnym dziełem powstałym na gruncie malarstwa prawosławnego.
Na tych warsztatach zajmiemy się medytacją ikonograficzną „Trójcy Świętej” według Rublowa. Zdobędziemy wiedzę teoretyczną i ikonograficzną na temat tej wyjątkowej ikony.
Zajęcia przeznaczone są dla osób po I i II stopniu ikonopisania, które chcą doskonalić i pogłębiać swoje umiejętności, zyskać wiedzę na temat symboliki ikony Trójcy Świętej i możliwość wspólnej pracy nad nad tym przedstawianiem.
Będziemy pracować na podobraziach 36 x 44 cm.
Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.
Warsztaty obejmą 5 spotkań weekendowych w systemie:
piątek 16.30 - 21.30 i sobota 9.00- 17.00 z przerwą obiadową
Terminy spotkań: 6-7 grudnia, 20-21 grudnia 2024, 10-11 stycznia, 24-25 stycznia, 7-8 lutego 2025
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminu warsztatów z ważnych przyczyn losowych.
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.
Warsztaty poprowadzi: Joanna Zabagło
* * *
Chrystus Święte Milczenie
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek, 16.30-21.30; sobota, 9.00-17.00
(początek 21 lutego)
„Duch Pana Boga nade Mną,
bo Pan Mnie namaścił.
Posłał Mnie,
by głosić Dobrą Nowinę ubogim,
by opatrywać rany serc złamanych,
by zapowiadać wyzwolenie jeńcom
i więźniom swobodę”
(Iz 61, 1)
Typ przedstawieniowy Chrystusa „Święta Milczenie” jest niezwykle rzadko spotykany. Ukazuje Jezusa Chrystusa pod postacią młodzieńca z anielskimi skrzydłami, który składa swe otwarte, skrzyżowane dłonie na piersiach na znak oddania. Przedstawianie to oparte jest na słowach z księgi Izajasza: „Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak on nie otworzył ust swoich” (Iz. 53,7). W tekście tym zostało podkreślone ciche i pokorne wypełnienie przez Syna woli Ojca...
Na tych warsztatach zajmiemy się medytacją ikonograficzną „Chrystusa Święte Milczenie” Zdobędziemy wiedzę teoretyczną i ikonograficzną na temat tego rzadko spotykanego przedstawiania Jezusa Chrystusa.
Zajęcia przeznaczone są dla osób po I i II stopniu ikonopisania, które chcą doskonalić i pogłębiać swoje umiejętności , zyskać wiedzę na temat nowej symboliki i możliwość wspólnej pracy nad nad ikoną „Chrystus Święte Milczenie”.
Będziemy pracować na podobraziach o wymiarach 30x 40 cm
Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.
Warsztaty obejmą 4 spotkania weekendowe w systemie:
piątek 16.30 - 21.30 i sobota 9.00 - 17.00 z przerwą obiadową
Terminy spotkań: 21-22 lutego, 7-8 marca, 21-22 marca, 4-5 kwietnia 2025 r.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminu warsztatów z ważnych przyczyn losowych.
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.
Warsztaty poprowadzi: Joanna Zabagło
* * *
Ikona Matki Bożej
kurs 2-stopnia
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
soboty w godz. 9:00 - 17:00
Zapraszamy na sobotni kurs ikonopisania 2 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą. Każdy uczestnik w ramach zajęć wykona jedną ikonę – przedstawienie półpostaciowe Matki Bożej z dzieciątkiem w typie Eleusy lub Hodogetrii.
W ramach opłaty za kurs uczestnicy otrzymują podobrazie, uzupełniający zestaw pigmentów oraz materiały pozłotnicze. Prosimy przynieść na zajęcia podstawowy zestaw malarski z kursu 1-stopnia.
Kurs przeznaczony jest dla osób po 1-stopniu ikonopisania.
Warsztaty obejmą 6 sobót w godz. 9:00 - 17:00 (z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć).
Kalendarz spotkań: 1, 15 lutego; 1, 15, 29 marca; 12 kwietnia 2025 r.
Liczba miejsc na warsztatach: 18 (min. 12)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).
Warsztaty poprowadzi: Urszula Klimowicz i Jolanta Wroczyńska
* * *
Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
22 - 23 listopada 2024
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00
Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.
Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:
1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.
2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.
3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i 2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.
Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni
Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.
Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik
* * *
Sgraffito na powierzchni złoconej
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00
Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze w technice Sgraffito.
Celem kursu jest poznanie tej zdobniczej techniki i próby jej wykorzystania w procesie tworzenia ikony. Była to technika popularna w okresie renesansu i baroku ale stosowano ją również w XIX wieku. Wykorzystywana przede wszystkim do tworzenia ram.
Podczas pracy powstają subtelne, świetliste ornamenty w wyniku misternego wydrapywania obranego wzoru w kontrastującej kolorowej warstwie malarskiej położonej na złoconej powierzchni.
Warsztaty oparte są o dwie techniki: złocenia na pulment i wspomnianego wyżej sgraffito.
Warsztaty dedykowane są przede wszystkim dla osób, które chcą poznać drugą z technik. Dlatego dobrze byłoby gdyby uczestnicy mieli już pewne doświadczenie w złoceniu na pulment.
Złocenia wykonane podczas kursu będą na deskach lipowych z zaprawą kredowo-klejową.
Technika ta może być stosowana do zdobień w różnych partiach ikon: tło, ramy, aureole.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.
Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni
Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.
Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik
* * *
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00
Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze w technice "na asyst"..
Asyst jest to dekoracja wykonana w formie złotych kresek na kolorowej podmalówce. Metoda ta jest często stosowana w malarstwie ikonowym. Zdobienia tego typu były wykonywane przy użyciu różnych technik i materiałów.
Na kursie uczestnicy mają możliwość poznania kilku metod zarówno historycznych jak i bardziej współczesnych. Niektóre z nich są oparte na klejach i spoiwach pochodzenia naturalnego: wygotowane piwo (tzw. susło), guma arabska, czosnek inne na spoiwach czy klejach akrylowych (np.mixtion akrylowy). W jednych złote kreseczki wykonuje się złotą farbą z dodatkiem prawdziwego złota lub złota mineralnego w pozostałych na wcześniej położony klej kładziemy płatki złota.
Do wykonania takich zdobień potrzebne będą przede wszystkim dobre cienkie pędzle sobolowe lub syntetyczne o ostrej końcówce. Metoda ta wymaga dużo cierpliwości i skupienia ale efekt końcowy powinien wynagrodzić poświęcony trud.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.
Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni
Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.
Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik
Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
11 - 12 kwietnia 2025
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00
Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.
Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:
1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.
2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.
3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i 2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.
Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni
Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.
Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik
* * *
Ikona Chrystusa "Pantokrator"
kurs 1-stopnia
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie-Pradze
piątki 17:30 - 21:00; soboty 9:00 - 17:30
Zapraszamy na kurs ikonopisania 1 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą, wprowadzające w duchowy świat ikony.
Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznymi podstawami warsztatu ikonopisarskiego: przygotowaniem farby temperowej wg tradycyjnych metod, elementami pozłotnictwa, i praktyką pisania ikony.
W ramach opłaty uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne materiały do wykonania jednej ikony.
Warsztaty w systemie:
piątek 17.30 - 21.00
i sobota 9.00- 17.30 (z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć)
Kalendarz spotkań: 8 - 9 marca, 22 - 23 marca, 12 - 13 kwietnia, 26 - 27 kwietnia 2024r.
Liczba miejsc na warsztatach: 18 (grupa minimalna 12)
Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.
Zajęcia będą się odbywać w salach parafii księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12 (Warszawa Praga).
Warsztaty poprowadzą: Urszula Klimowicz i Ewa Krygiel
Święci Archaniołowie
kurs 3-stopnia
październik 2024 - styczeń 2025wtorki, w godz. 18:00 - 21:00(początek 8 października)
Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
Zapraszamy na tematyczne warsztaty ikonopisania "Święci Archaniołowie" (kurs 3-stopnia).
Owocem semestralnych spotkań będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony jednego z Archaniołów - Michała lub Gabriela w ujęciu pół-postaciowym, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Pracować będziemy na podobraziach o wymiarze 30x40 cm.
Warsztaty przeznaczone są dla osób, które ukończyły kursy ikonopisania 1. i 2. stopnia (czyli cały kurs podstawowy) prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisania nabytą w innych ośrodkach.
Do wzięcia udziału w warsztatach wymagane jest posiadanie własnego zestawu do malarstwa temperowego* (jak z kursu 1-stopnia).
(* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
Zajęcia składać się będą z 13 spotkań 3-godzinnych. Zakończą się 14 stycznia 2025 r.
Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minim. 8)
Koszt: 890 zł
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.
Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań: wtorki, w godz. 18:00-21:00.
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ
* * *
Ikona "Bożego Narodzenia"
październik - grudzień 2024
czwartki, w godz. 18:00 - 21:00
(początek 3 października)
Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
Zapraszamy na duchowe przygotowanie się na czas Adwentu poprzez pracę nad ikoną narodzenia Pańskiego. Ta wielopostaciowa scena pełna jest treści i znaczeń, które zgłębimy odmalowując postaci zatroskanego św Józefa, aniołów i zwierząt.
Pracować będziemy na podobraziach kwadratowych w rozmiarze 35 x 35 cm, w oparciu o przygotowany przez prowadzącą podlinnik oraz własne pigmenty*.
(* podstawowy zestaw malarski będzie można nabyć dodatkowo w pracowni w cenie 250 zł. Zawiera on: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
Warsztat adresowany jest do osób z doświadczeniem ikonopisarskim (po warsztatach 1. i 2. stopnia).
Zajęcia trwać będą od 3 października do 19 grudnia (12 spotkań), w czwartki w godz. 18:00 - 21:00.
Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna 8)
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.
Warsztaty poprowadzi: Maja Bromber
* * *
w technice tempery:
“Madonny Dawnych Mistrzów”
"Zwiastowanie" - cz. 1. Archanioł Gabriel (XIV w.)
Simone Martini i Lippo Memmi
październik - grudzień 2024
soboty, w godz. 9:30 - 16:00
(początek 12 października)
Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
Serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu Madonny Dawnych Mistrzów. Zajmiemy się namalowaniem fragmentu obrazu Simone Martini i Lippo Memmi „Zwiastowanie” (XlV w.) - cz.1 Archanioł Gabriel.
Malarz przedstawił moment olśnienia i lęku Marii, poprzedzający przyjęcie zesłanej misji. Postaci Marii nadał kształt, którym wyraził całą skalę doznań: zaskoczenie, drgające lękiem napięcie, niepewność, powagę zamyślenia i smutek płynący z przeczucia wielkiego cierpienia. Emanujący od niej nastrój, przeciwstawiony atmosferze przekonywającego spokoju Gabriela oraz dynamicznej mocy Ducha Świętego, stanowi wraz z nimi całość o wyrazistej, niemal literackiej wymowie. Piękno tego obrazu, jest jak piękno lirycznej poezji. Formą łagodną i płynną wypowiada przeżycia najgłębsze.
Obraz został namalowany dla katedry w Sienie, obecnie znajduje się w Galerii Uffizi, we Florencji.
Na naszych warsztatach, przewidzianych na dwa semestry, przedstawimy ten obraz we fragmencie, w formie dyptyku, na dwóch podobraziach o wymiarach 26x50 cm.
Pierwszy wizerunek przedstawiał będzie Archanioła Gabriela a drugi Marię, którą namalujemy w semestrze wiosennym.
Cały obraz namalowany będzie temperami, również tło, gdzie postaramy się oddać charakter złota. Ciekawe i inspirujące będzie namalowanie miękkich i rozwianych szat Archanioła oraz oddanie sugestywnego wyrazu jego twarzy.
Do wzięcia udziały warsztatach wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego*.
(* podstawowy zestaw malarski będzie można nabyć dodatkowo w pracowni w cenie 250 zł. Zawiera on: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
Zajęcia składać się będą z 6 spotkań, w soboty w godz. 9:30-16:00 (z półgodzinną przerwą).
Kalendarz spotkań: 12 X, 26 X, 9 XI, 23 XI, 7 XII, 14 XII.
Liczba miejsc na warsztatach: 12 (grupa minim. 8)Koszt: 920 zł
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.
Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.
Warsztaty poprowadzi: Halina Sobolewska
Złocenie w technice pulmentowej - poler, mat, satyna
oraz
Dekoracje złoceń: ornament wklęsły
18 - 19 października 2024
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00
Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze. Ich celem jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę, z zastosowaniem zdobień wklęsłych - puncowania i grawerowania.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.
Cena warsztatów nie obejmuje podobrazia oraz złota stosowanych podczas zajęć.
Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazie (15x20 cm) będzie można zakupić osobno w pracowni.
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 450 zł
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań: piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)
Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
Złocenie w technice pulmentowej
- poler, mat, satyna
oraz
Dekoracje złoceń: sgraffito
15 - 16 listopada 2024
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00
Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze. Ich celem jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę,zzastosowaniem zdobień w technice sgraffito. Jako technika zdobnicza
była popularna w epoce renesansu i baroku,
ale stosowano ją również w XIX wieku.
Wykorzystanie techniki sgrafitto daje niezwykłe, bardzo efektowne, zjawiskowe i jednocześnie subtelne rezultaty. Wynika to z połączenia misternie wydrapanego, migoczącego złotem ornamentu kontrastującego z barwnym tłem. Jest doskonała do zdobień na aureolach, tłach ikon oraz ramach.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.
Cena warsztatów nie obejmuje podobrazia oraz złota stosowanych podczas zajęć.
Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazie (15x20 cm) będzie można zakupić osobno w pracowni.
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 450 zł
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań: piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)
Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
Złocenie w technice pulmentowej
- poler, mat, satyna
oraz
Dekoracje złoceń: ornament wypukły
29 - 30 listopada 2024
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00
Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze. Ich celem jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę, z zastosowaniem zdobień wklęsłych - puncowania i grawerowania.
Osoby, które już brały udział w warsztacie podstawowym z pozłotnictwa, będą mogły nauczyć się innych technik zdobienia złoceń jak tworzenie ornamentów wypukłych lanych gruntem na ikonie.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.
Cena warsztatów nie obejmuje podobrazia oraz złota stosowanych podczas zajęć.
Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazie (15x20 cm) będzie można zakupić osobno w pracowni.
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 450 zł
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań: piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)
Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
Złocenie w technice pulmentowej
- poler, mat, satyna
oraz
PATYNOWANIE - uzyskiwanie efektu działania czasu
10 - 11 stycznia 2025
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00
Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu patynowania (tj. osiągania efektu szlachetnego postarzenia) na podłożu złoconym - np. na ikonie.
W trakcie zajęć uczestnicy
- przeprowadzą analizę powstawania naturalnej patyny jako efektu działania czasu,
- zapoznają się z materiałami oraz narzędziami niezbędnymi do wykonania patyny,
- zrealizują ćwiczenia, podczas których poznają różne sposoby patynowania, tj. postarzania powierzchni złoconych.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.
Cena warsztatów nie obejmuje podobrazia oraz złota stosowanych podczas zajęć.
Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazie (15x20 cm) będzie można zakupić osobno w pracowni.
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 420 zł
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań: piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)
Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
* * *
Mała forma witrażowa
20 stycznia 2024
23 lutego 2024
20 kwietnia 2024
6 czerwca 2024
sobota, w godz. 10:00-16:00
Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
Zapraszamy na warsztaty wykonywania witrażu. Na zajęciach każdy dowie się, czym jest witraż, gdzie jest używany i jak należy go wykonać. Nauczmy się wycinać kolorowe szkło witrażowe za pomocą odpowiedniego noża, owijać poszczególne elementy taśmą witrażową oraz lutować je specjalną lutownicą. Nauczymy się wielu różnych drobiazgów ze sztuki witrażowej, aby móc samodzielnie wykonać i cieszyć się pięknym witrażem, który będziemy mogli umieścić we własnym domu lub obdarować nim osobę, która jest nam droga.
Każdy uczestnik wykona jedną formę witrażową składającą się z kilkunastu elementów (o wym do 20 x 20 cm) lub parę mniejszych form kilkuelementowych.
Podczas zajęć uczestnicy będą posługiwali się profesjonalnymi narzędziami warsztatowymi.
Zajęcia będą się składać z dwóch spotkań 3-godzinnych. Na pierwszym uczestnicy będą wycinań ze szkła elementy witrażu oraz je szlifować. Na drugim, natomiast, będą je owijać taśmą witrażową i lutować w całość.
Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna 6)
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
Zajęcia odbędą się w sobotę 20 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 - 16:00 w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.
Warsztaty poprowadzą: Andrzej i Swietłana Slauk
* * *
Zapraszamy na XII letni Plener ikonopisarski Drogi Ikony w 2025 roku, który wyjątkowo będzie dwutygodniowy. Rozpocznie się obiadem 2 sierpnia (sobota) i zakończy śniadaniem 16 sierpnia (sobota).
Rok 2025 został ogłoszony przez Papieża Rokiem Jubileuszowym pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Nadzieja to źródło naszej wiary, która nam przypomina, że jesteśmy pielgrzymami na ziemi i wędrujemy ku zbawieniu. W tej pielgrzymce towarzyszy nam Chrystus i wszyscy święci oraz nasi najbliżsi i nasza wspólnota Drogi Ikony. Nikt nie jest sam – wędrujemy razem…
Sanktuarium Maryjne w Czerwińsku zostało ogłoszone Świątynią Jubileuszową, w której można będzie uzyskać odpust podczas trwania Roku Jubileuszowego od 24 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2026 r.
Podczas pleneru można codziennie uczestniczyć w Mszy św. w Bazylice oraz w klasztornej kaplicy MB Ostrobramskiej. Zapraszamy do wspólnego doświadczenia modlitwy i pracy w gronie pasjonatów.
Pracujemy i mieszkamy w zespole klasztornym z XII wieku w gościnie u Ojców Salezjanów pod opieką Matki Bożej Czerwińskiej. Standard turystyczny: noclegi w pokojach kilkuosobowych, do dyspozycji łóżko, koc i poduszka – polecamy zabranie śpiworów lub pościeli; łazienki i prysznice wspólne. Kuchnia klasztorna serwuje trzy posiłki dziennie, a w kawiarence mamy kawę i herbatę.
We własnym zakresie trzeba zorganizować dojazd (lub umówić się z innymi uczestnikami) oraz zabrać ze sobą deski, materiały pozłotnicze, malarskie, pigmenty, pędzle etc., a także sztalugi i lampki. Zapewniamy medium do tempery, miłą atmosferę do pracy oraz dzielenie się wiedzą i umiejętnościami.
Ponieważ co roku organizujemy małą wystawę naszych prac, proponujemy zabrać ze sobą jedną gotową ikonę do pochwalenia się swoimi umiejętnościami.
Dla tych co po raz pierwszy wybiorą się na plener dodatkowa informacja: Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych – to Duchowa Stolica Mazowsza i Pomnik Historii z piękną bazyliką i cudami słynącą ikoną Matki Bożej Pocieszenia. Cudowne miejsce, położone z boku, przy drodze z Warszawy do Płocka, stanowi doskonałe miejsce do twórczej pracy i wypoczynku.
Zapisy wysyłając e-mail na adres: info.drogaikony@gmail.com
Koszt całego pleneru: 2100 zł
Wpłata zaliczki 150 PLN w terminie podanym w mailu. Zaliczka jest rezerwacją miejsca na plenerze, stanowi opłatę za pierwszą dobę i nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z udziału w plenerze.